Planlagte arrangementer

Kommende arrangementer

 • 23/9: Høstfest

  Efter en årrække med grillfest i forsamlingshuset i løbet af sommeren ( der som bekendt ikke altid er helt til at “regne” med 😉 ) har vi i år besluttet at genoptage en tidligere tradition: Høstfest. Vi serverer sild, smørrebrød og ost, ledsaget af diverse drikkevarer og efterfulgt af kaffe og hjemmebagte småkager. Og så … Læs videre 23/9: Høstfest

 • 3/11: Vildtaften

  Igen i år vil det efterhånden hæderkronede team, Thomas “Kok” og  forsamlingshusets madhold, tilberede en overdådig buffet af vildt, leveret af lokale jægere, og ledsaget af alverdens lækkert tilbehør – herunder ikke mindst Thomas berømte saucer!

 • 14/11: Vælgermøde & valgflæsk

  Forud for kommunalvalget inviterer Forsamlingshuset i samarbejde med Alsted Fjenneslev Lokalforening til vælgermøde, hvor I kan møde de  lokale politikere. Madholdet disker op med stegt flæsk og persillesovs, så det virtuelle valgflæsk ikke kommer til at stå alene! 😉    

 • 1/12: Julemiddag

  Forsamlingshusets julemiddag kræver næppe yderligere præsentation – julen er jo traditionernes tid, og julemiddagen lever naturligvis op til traditionen!

 • 2/2: Madaften

  Er der noget bedre end en god gang varm og velsmagende suppe i februarkulden? Det serverer vi ved månedens madaften, hvor menuen vil stå på tomatsuppe, krebinetter med vintergrønt samt kaffe og hjemmebag.

 • 9/3: Ølsmagning

  Vi slutter sæsonen af med endnu en aften, hvor Torbens fantastiske hjemmebryggede øl vil gå op i en højere enhed med Thomas “Kok”s overdådige menu, som han tilbereder i samarbejde med Danmarks nok bedste madhold! 🙂